Haberler / Blog

Güvenilir Gıda Belgemizi Aldık

Güvenilir Gıda Belgemizi Aldık

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sivas’ta ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere 'Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı' projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası' verilmeye başlandı. Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen program kapsamında; Sivas Mantı, Sarı Önder Sucuk İşletmesi, Has Döner ve Elit Yemekçilik firmaları ziyaret edilerek, 'Güvenilir Gıda' sertifikaları Vali Salih Ayhan tarafından teslim edildi.

Vali Salih Ayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada; "Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Projesi” çerçevesinde Sivas Valiliği olarak işletmeleri belgelendirmek, ödüllendirmek, halka duyurmak ve sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşullarda çalışmaya teşvik etmek amacıyla  “Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı” projesinin başlatıldığını söyledi.

 Vali Ayhan, “Projemizde hedef grup olarak belirlenen işletmeler içerisinde sertifika almaya hak kazanan işletmeler, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından izleme denetimlerine tabi tutularak standartlarını korumaları ve geliştirmeleri sağlanacaktır. Yapılan denetimlerde işletmelere ait bilgiler raporlanacak, böylece işletmelerdeki aksaklıklar tespit edilebilecek ve mesleki eğitim, proje, bilimsel çalışma, araştırmalar vb. çalışmalar için kaynak olacaktır. “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” nun gereklerini yerine getiren ve bu kanun kapsamında son 1 yıl içerisinde yaptırıma uğramamış olanlardan, projeye başvuru yapan ve değerlendirme kriterleri açısından uygun görülen işletmeler 'Güvenilir Gıda' sertifikalarını alacak." dedi.

“Sertifikalar Bir Güven Bir Prestij Kaynağıdır”

Projeye başvuru yapan ve değerlendirme kriterleri açısından uygun görülen firmaları ziyaret ederek sertifikalarını verdiklerini anlatan Vali Ayhan, "Bu belge vatandaş açısından bir güven, işletme sahibi açısından bir prestij kaynağı olacaktır." ifadelerini kullandı.

“Proje Farklı Yönleriyle Sivas’a Hareketlilik Kazandıracak”

Sektörde faaliyet gösteren işletmeler arasında en iyi hizmeti sunma konusunda oluşacak rekabet ortamının, işletmecileri, çalışanları ve sivil toplum örgütlerini standartlarını yükseltmeleri için çalışmaya sevk edeceğine vurgu yapan Vali Ayhan, "Böylece bölge insanının ulaşabileceği hizmet seviyesi artacak, projenin etkisiyle ortaya çıkacak tanıtım ve yatırım fırsatları ile hem işletmelerin iş hacimleri hem de bölge turizmi canlanacaktır. Sektördeki diğer işletmeler de ödül sahibi işletmelerin standartını yakalamak ve rekabet ortamından kopmamak için gayret göstereceklerdir. Tüm bunların sonucunda işletmeciler, çalışanlar ve hizmet alanlar daha iyi şartlara ulaşacak, projenin tanıtım etkisiyle hem sektör hem de bölgedeki yatırım ve turizm hareketliliği artacaktır.” dedi.

Düzenlenen programa Vali Yardımcısı M. Nebi Kaya, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Ahmet Alim, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Lokantacılar Odası Başkanı Nazmi Yiğit ve Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül katıldı.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

    • 444 58 84
    • 0 534 772 30 58
    • 0 346 222 21 21
    • info@sivashasdoner.com.tr